КОРИСНИ СОВЕТИ

Бои за ѕидови кои се тренд во 2022 година

Temni-nijansi-na-sina-boja

Дали ви се случило декорацијата и внатрешното уредување на вашиот стан да станат малку досадни? Или време е за пролетна подготовка. Или да реновирам стан . Или само сакате малку да се поиграте и да експериментирате со нови формули кои се повеќе во согласност со модните трендови во моментот. Без оглед на причината, едноставно сакате да ја промените бојата на ѕидовите во вашиот стан . Но, пред самите да одлучите кои бои и дезени ќе го красат вашиот дом, ви ги препорачуваме најновите бои за ѕидови кои се во тренд.

За да ја изберете вистинската боја која совршено ќе се вклопи во вашата дневна соба, пред се треба да обрнете внимание на мебелот и текстурите кои се веќе присутни во собата. ХРОМАК препорачува ТОП 5 бои и комбинации кои се апсолутен тренд во 2022 година, а вие изберете една од оваа супер трендовска палета на бои во согласност со внатрешноста на вашиот дом:

1. Темни нијанси на сина боја

Temni-nijansi-na-sina-boja

На голема врата и во одличен стил, сината боја се врати на нашите ѕидови во 2022 година . Потемните нијанси на сина , дури и тегет , па дури и керозин сината се полн погодок оваа пролет, но и оваа година. Ако досега не сте размислувале за вакви бои, можеби е време да размислите повторно. Особено е интересен за оние кои имаат едноставен мебел во неутрални бои , бидејќи одеднаш ќе им даде гламурозна позадина! Толку карактеристична, сината боја на керозин е совршена за модерни или класични средини и значително ќе го зголеми естетскиот придонес со комбинирање со луксузни ткаенини, како кадифе или во присуство на украсни метални детали. Ако, сепак, мислите дека ова е боја е премногу ризична за да ги обоите сите ѕидови, секогаш можете да си играте само со еден акцентиран ѕид.

2. Комбинација на сиво и бело

Kombinacija-na-siva-i-bela-boja

Ретко е чудно што сивата боја е во тренд и оваа година ! Толку неутрална и елегантна, „зависна“ од останатиот дел од ентериерот, оваа боја може само да го комплетира дизајнот и да даде нова димензија. А каков придонес сивата боја ќе даде во просторот зависи од нејзиниот интензитет и јасност. Во секој случај, сивата боја ќе биде ваш непогрешлив сојузник за создавање елегантна и софистицирана атмосфера во собата . Совршено се вклопува со секој ентериер, во сите негови нијанси – од многу бледи пастелни нијанси до темно сива боја. Светло сивата во комбинација со бежот изгледа многу убаво , исто така е актуелна модна комбинација.

3. „Tup“ верзија на бела боја

Tup-verzija-na-bela

Колку пати мислите дека белата боја на ѕидовите е малку „блескава“ во собата ? Всушност, можеби не знаете дека тоа е она што малку ве мачи, само чувствувате дека нешто треба да се промени. Но што? Само таа бела боја. Всушност, сепак ќе биде бело, но нема да „блеска“ од белината, како кога ќе излеземе на снег на многу сончев ден, па некако едвај гледаме колку блеска таа белина. Значи, совршената нијанса на бело што не е бело , беж кое не е беж и сиво што не е сиво – оваа нијанса позната како француското име „taupe“ (ја читаме како „tup“) е секако една од најубавите, неутрални основи за ѕидови. Таа ќе се согласи со секое парче мебел, а да се вратиме на нашата приказна, нема да „вреска“ во станот и нема да ве болат очите и главата од тоа. И повторно, сè е бело.

4. Комбинација на беж и розова

Kombinacija-na-bezh-i-rozova

Горда на својот безвременски шарм, беж бојата и оваа година влегува во потесниот круг на посакувани бои . Класична, неутрална и неоптоварувачка, токму поради овие карактеристики, бежот е придружник на сите стилови, тонови и бои. За розова пудра се одлучувате доколку сте љубител на скандинавски стил . Оваа нијанса на ѕидови е особено добредојдена доколку сакате да постигнете ефект на топлина и нежност во вашиот простор . Сепак, во 2022 година, хитот е всушност мешавина од овие две бои – беж и розова. Ова е комбинација која ќе и даде целосна топлина на вашата дневна соба. Но, добро ќе изгледа и во спалната соба. И, да не се лажеме, многу е женствена. Нашиот совет до вас е да се консултирате со машки член на вашето  семејство пред да потрошите пари на оваа боја за ѕидови. За да на крајот не би било: „Залудно бојадисувавме“!

5. 50 нијанси на зелено

50-nijansi-na-zeleno

Ова е алузија на книгата и филмот „50 нијанси сиво“, но не го позајмивме баш така. Речиси исто толку ги има во зелената палета на трендовски ѕидни бои оваа година . Зелената е уште една убава нијанса на пастелна боја, нежно зелена која создава убава и елегантна композиција во собата.